Prefbet Śniadowo

wyszukuj
w serwisie

JUBILEUSZ 20-LECIA KLUBU „PREFBET ŚNIADOWO” ŁOMŻA

W dniu 19 listopada wypada 20-ta rocznica powstania Ludowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego „PREFBET ŚNIADOWO” ŁOMŻA.

Jak mówi współzałożyciel, trener i prezes klubu Andrzej Korytkowski początki klubu były ciężkie.        

Po pierwszych spokojniejszych latach, gdy było do kilkunastu zawodników i w miarę starczało na działalność, nastąpił kryzys w budownictwie. Prezes Jerzy Michalak powiedział, że czasy w budownictwie są bardzo ciężkie, ale za wszelką cenę firma chce utrzymać współpracę, ale do czasu polepszenia koniunktury musimy zmniejszyć pomoc. Pamiętam makroregion młodzików w Zamościu, gdzie, aby zmniejszyć koszty spałem w samochodzie, a na innych zawodach bywało, że trzeba było brać śpiwór i sypiać na podłodze… Udało się, przetrwaliśmy najgorszy czas, a firma PREFBET wraz z polepszającą się sytuacją zwiększyła pomoc dla klubu. Ciekawostką jest, że przez pierwsze siedem lat nie otrzymałem z klubu nawet złotówki, bo wszystko było inwestowane w rozwój dzieciaków a dodatkowo finanse jakie otrzymywałem jako zawodnik z PREFBETu przeznaczałem na paliwo w klubie…. Dlatego, gdy słyszę dziś jak ktoś kto nic jeszcze nie zrobił albo nic nie osiągnął mówi, że chce tyle co mają najlepsze kluby to on wtedy pokaże wyniki -  po prostu mogę się tylko śmiać z takich „złotoustych miszczów.

Teraz klub może pochwalić się licznymi sukcesami. Oto największe z nich:

-142 medale Mistrzostw Polski (71 autorstwa zawodników trenera Korytkowskiego),

-72 medalistów Mistrzostw Polski (37-trener Korytkowski),

-17 reprezentantów kraju (7 trener Korytkowski),

-5 Rekordów Polski ( w tym 2 aktualne 4x400 juniorów i bieg godzinny Justyny Korytkowskiej),

-Półfinał  Igrzysk Olimpijskich w Londynie Anny Jesień na 400pł i 4x400,

-2 tytuły Mistrza Świata i 5 razy z rzędu Puchar Świata Piotra Łobodzińskiego w Towerruning,

-3 tytuły v-mistrza Europy (2 razy w/w Łobodziński oraz Joanna Fiodorow w rzucie młotem),

-Dwa sezony występów w Ekstraklasie Lekkoatletycznej,

-Udział  w przełajowym Klubowym Pucharze Europy ,

-Najlepsze 4 wyniki w ilości zdobytych punktów we współzawodnictwie Sport Dzieci i Młodzieży z rekordowym rezultatem na czele- 299,63 pkt.

Zestawienie wszystkich tych wyników sprawia, że niewątpliwie jesteśmy zdecydowanie najlepszym klubem sportowym w historii ziemi łomżyńskiej.

Najwięcej medali zdobyli: Justyna Korytkowska (14), Emil Dobrowolski (12), Arkadiusz Wojno (10), Ewelina Lubiejewska (9), Piotr Łobodziński (8),Daniel Chyliński (7), Magdalena Stankiewicz (7), Przemysław Dąbrowski (7)

Na początku nawet nie śmiałem o takim jak na warunki łomżyńskie „gigantyzmie”, moim pierwszym marzeniem, planem był medal Mistrzostw… województwa, następnie Makroregionu, potem nieśmiało Mistrzostw Polski (zdobył go Daniel Rutkowski-2003). Po medalu zamarzył się mi reprezentant kraju (uczyniła to Anna Pruszkowska 2004). Kolejny cel rekord Polski (Arkadiusz Wojno- 2005). Następnie wydawało się, że cel -medal z Mistrzostw Polski Seniorów będzie spełnieniem marzeń tak się stało, w 2008 roku zdobyła go Justyna Korytkowska. Ciekawostka w tym miejscu, że poprzedni medal seniorów dyscyplinie olimpijskiej był w Łomży ponad 20 lat wcześniej w podnoszeniu ciężarów. Teraz patrząc na kolejne medale oczywiście się cieszymy, ale po takich sukcesach  jest to dla nas już statystyka. Marzymy o kolejnym olimpijczyku, najlepiej takim, który byłby wychowany w naszym klubie i reprezentował Łomżę na Igrzyskach Olimpijskich a jest kilku kandydatów, którzy mogą o to powalczyć.

Największym sukcesem sportowym są niewątpliwie wyniki 2 zawodniczek. Pierwsza to Justyna Korytkowska, która trafiła pod moje skrzydła nie mając zbyt dobrych wyników, nie liczyłem, że może zdobyć jakikolwiek medal Mistrzostw Polski, a zdobyła ich jak na razie 14cie, w tym Mistrzostwo kraju, ustanowiła rekord Polski w biegu godzinnym, wystąpiła w reprezentacji kraju i uzyskała klasę Mistrzowską Międzynarodową. Druga osoba to Katarzyna Smakowska (obecnie Klepacka), która trafiła do klubu tylko po to, ….aby inna zawodniczka miała z kim chodzić na treningi! Jednak po 3 latach systematycznych treningów bardzo dobrze się rozwinęła  i dokonała rzeczy jakiej nikt w historii naszego klubu nie zrobił a mianowicie zdobyła w jednym sezonie medale Mistrzostw Polski na hali, w przełajach oraz na stadionie! Dodatkowo Kasia w tym samym sezonie wystąpiła 2 razy w reprezentacji kraju i uzyskała I klasę sportową. Wg. mnie obie zawodniczki nie są wybitnymi  talentami a swoje świetne wyniki osiągnęły determinacją, systematycznością, pracą i oczywiście treningiem dostosowanym ich możliwości.

Za wielki sukces uważam stworzenie od zera dużego, dobrze prosperującego klubu mającego znakomite wyniki, który swym działaniem obejmuje całe byłe województwo łomżyńskie  oraz  kilka gmin z poza. Dzięki czemu do szkół średnich trafiają zawodnicy przynosząc za sobą subwencję i dając pracą nauczycielom i wykładowcom. Zadowolenie tym większe, że z 20 lat może 2-3 były względnie spokojne i można było oddać się tylko pracy, w pozostałych latach był ciągła walka z zawistnymi, zazdrosnymi ludźmi. Najpierw z Białymstokiem, następnie w związku , ale najciekawiej było w Łomży bo tu często były problemy większe, mniejsze ale cięgle ci co się im pracować nie chce to mają „najwięcej do powiedzenia” tak jak i szczególnie w ostatnim okresie. Na szczęście mamy dużo ludzi którzy rozumieją  co to jest rozwój talentów dzieci i młodzieży, zapełnienie im wolnego czasu, zasady fair play, promocja naszej ziemi itp. W tym dniu jubileuszu chciałbym podziękować prezesom PPB PREFBET ze Śniadowa Jerzemu Michalakowi, Antoniemu Chojnowskiemu i Dariuszwi Gomoliszkowi za wszystkie lata w których nas wspierali, mogliśmy zawsze na nich liczyć i byli z nami od samego początku, zarówno w chwilach chwały jak i dramatów. Również dziękuję Romanowi Szmyt (SWEiRP Łomża), Markowi Mackiewiczowi, Czesławowi Filipkowskiemu, Krzysztofowi Piszczatowskiemu (Olimpijczyk z Pekinu 2008 i Londynu 2012) oraz Urzędowi Miejskiemu w Łomży wraz z  prezydentami Jerzym Brzezińskim, Mieczysławem Czerniawskim i Mariuszem Chrzanowskim. Ważni dla nas są wszyscy sponsorzy, działacze, trenerzy, przyjaciele klubu, zawodnicy i media, dlatego chciałbym w imieniu zarządu wszystkim podziękować.

Ps. Nasz klub nie tylko „produkuje” sportowców, trenerów i nauczycieli. Moi podopieczni po zakończeniu przygody ze sportem dają sobie dobrze radę w życiu wykorzystując to czego nauczył i sport. Mamy tak więc: księdza, stewardessę LOTu, żołnierzy zawodowych, strażaków, policjanta, pracownika Ministerstwa sprawiedliwości, doktora nauk matematycznych, właściciela dużej firmy  w Londynie, Hiszpankę oraz gwiazdę Disco Polo(Magda Narożna z d. Wolińska-Piękni i Młodzi) itd.

Oczywiście zapraszamy chętnych, którzy chcieliby dołączyć do współpracy i na treningi.

2019-11-19 10:51 Opublikował: Administrator
Autor treści: JK