Dlaczego potrzebujesz kolców do biegania i jak wybrać te najlepsze?Jeśli chodzi o trening do wyścigu na 400 metrów lub dłuższego dystansu, większość biegaczy wie, że im szybciej możesz biec, tym lepszy wynik osiągniesz. A żeby to zrobić, potrzebujesz czegoś specjalnego - treningu szybkościowego. Większość z nas jest przyzwyczajona do robienia szybkich interwałów jako sposobu na zwiększenie wydajności i spalanie większej ilości kalorii. Jednak po osiągnięciu odpowiedniego tempa bieganie szybkich interwałów staje się prawie niemożliwe bez ryzyka kontuzji spowodowanej uderzeniem w stawy i ścięgna. To dlatego prawie każdy elitarny biegacz posiada kolce lekkoatletyczne, aby przyspieszyć i uniknąć stresu dla ich ciał, gdy próbują biegać szybko na krótkich dystansach. Samodzielny trening interwałowy jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę wyników na każdym dystansie od 5K aż po dystans maratoński. Jeśli szukasz skutecznego sposobu na cięższy niż dotychczas trening przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad własnym tempem i intensywnością, to trening interwałowy we własnym tempie jest dla Ciebie idealny!

Co to są kolce biegowe?

Kolce do biegania to specjalnie zaprojektowane buty, które pomogą Ci szybciej biegać. Buty te są zazwyczaj grubsze, ze zwiększoną amortyzacją, aby pomóc Ci nabrać prędkości, a także trakcją i przyczepnością na podeszwach, aby zapewnić, że nie będziesz się ślizgać. Kolce na podeszwach zapewnią większą siłę napędową do biegania i pomogą Ci biegać szybciej. Kolce występują w różnych długościach i są zaprojektowane tak, aby były wyeksponowane, co pomoże Ci uzyskać maksymalną ilość trakcji podczas biegu. Kolce do biegania są zwykle używane do dłuższych dystansów i wyścigów. Są one również popularne w wydarzeniach i zawodach torowych i polowych. Są one dostępne w różnych stylach, kolorach i wzorach, a także mogą być używane do treningu, jak również konkurowania w swoich ulubionych sportach. Najlepsze kolce do biegania powinny być lekkie i trwałe z odpowiednią amortyzacją i wsparciem. Będziesz także chciał upewnić się, że pasują wygodnie i bezpiecznie na stopach podczas biegu.

Dlaczego potrzebujesz kolców do biegania?

Jak wspomniano, łatwiej jest trafić na ścianę i urazy mięśni lub stawów, gdy biegasz z większą prędkością. Nie chcesz też spowalniać swojego kroku i zwiększać ilości tlenu potrzebnego do złapania oddechu. Biegacze na dłuższe dystanse używają kolców do biegania jako sposobu, aby pomóc im biec szybciej i podnieść nogi wyżej od ziemi, aby uniknąć uderzenia w ziemię i spowolnienia. Kolce do biegania pomagają biegaczom na kilka różnych sposobów. Po pierwsze, będziesz mógł biegać szybciej bez uderzania w ścianę. Po drugie, będziesz w stanie podnieść nogi wyżej i uniknąć uderzenia w ziemię, co pomoże Ci utrzymać prędkość. I wreszcie, będziesz mógł uniknąć urazów stawów i mięśni, biegając z większą kontrolą przy większych prędkościach. Dla niektórych biegaczy używanie kolców do biegania może sprawić, że poczują się jakby biegali w powietrzu. Jeśli nie masz funduszy na zakup pary, spróbuj wypożyczyć ją na kilka różnych wyścigów. Może się okazać, że kolce dają Ci poczucie, że musisz oderwać stopy od ziemi i napędzać się do przodu.

Kluczowe czynniki do rozważenia przy zakupie kolców do biegania

  • Waga - im lżejsze tym lepiej - nie chcesz, aby kolce były zbyt ciężkie. - Komfort - upewnij się, że buty są wygodne i dobrze dopasowane. To będzie czuć się tak, jakbyś chodził w cegłach lub szczudłach, jeśli nie są one prawidłowo dopasowane.
  • Cena - większość kolców do biegania będzie kosztować kilkaset dolarów. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz rozważyć wypożyczenie na kilka wyścigów, aby zobaczyć, czy potrzebujesz ich.
  • Rozmiar - upewnij się, że buty mają odpowiedni rozmiar i pasują do Twojej stopy.
  • Marka - niektóre marki są lepsze niż inne i możesz znaleźć taki, który lepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Marki, które warto rozważyć

  • Mizuno Men's Sprinter V Running Shoes - Te buty są lekkie z 10mm heel-toe drop, który jest różnicą między piętą a piłką stopy. W innych słowach, są one zbudowane tak, aby zapewnić odpowiednią ilość wsparcia i amortyzacji dla Twojego kroku i komfortu.
  • New Balance Men's Boston Running Shoes - Te wysokiej jakości kolce do biegania są trwałe i lekkie, aby zapewnić komfortowy bieg. Oferują przytulne, ale wygodne dopasowanie bez bycia zbyt sztywnym.
  • Adidas Performance Men's Crazyquick 2.0 - Te buty zostały zaprojektowane z myślą o prędkości i są super lekkie. Są one wykonane z oddychającą cholewką z siatki i syntetycznymi nakładkami dla przytulnego, ale elastycznego dopasowania.
  • Nike Men's Zoom Pegasus Running Shoes - Te buty są wykonane dla prędkości z oddychającą cholewką, syntetycznymi nakładkami i elastyczną podeszwą zewnętrzną. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów, od podstawowego czarnego i białego do różowego i niebieskiego.
  • Saucony Men's Omni Lite - Te buty są świetne na dłuższe dystanse i mają szeroką podeszwę środkową, spadek pięty do 10 mm i oddychającą cholewkę z siatki.