Sposoby, by wycisnąć jak najwięcej z następnych zawodów lekkoatletycznych‍Czy wiesz, że uczestnictwo w zajęciach sportowych w szkole średniej może prowadzić do większych sukcesów w nauce, częstszego zapisywania się na studia i bardziej produktywnego życia zawodowego? To wszystko dzięki pozytywnym efektom sportów zespołowych, które są również świetnym sposobem na utrzymanie dzieci w aktywności, zdrowiu i szczęściu. Według National High School Sports Website, sportowcy kończą szkołę w znacznie wyższym tempie niż osoby nieuprawiające sportu; w rzeczywistości, uczniowie-sportowcy mają 90-procentowy wskaźnik ukończenia szkoły w porównaniu ze średnią 75% dla uczniów nieuprawiających sportu. Być może ważniejsze dla rodziców i głównych opiekunów: Sporty w szkole średniej są również doskonałymi sposobami dla dzieci, aby rozwijać pewność siebie i koleżeństwo, a jednocześnie uzyskać dużo ćwiczeń w procesie. Aby jak najlepiej wykorzystać kolejne zawody jako rodzic lub opiekun, sprawdź te pięć pomocnych wskazówek.

Coś więcej niż gra

Tak, w lekkoatletyce chodzi o współzawodnictwo i wzajemną walkę o zwycięstwo - ale chodzi też o budowanie przyjaźni i poczucie pewności siebie. Kiedy Twoje dziecko jest w centrum zainteresowania, zachęć je do zrobienia kroku w tył i zastanowienia się, jak może się poprawić w następnym meczu. Przypomnij dziecku, aby skupiło się na procesie, a nie na wyniku końcowym, ponieważ ten może być inny niż się spodziewało. Dodatkowo zachęcaj dziecko do nawiązywania kontaktów z innymi graczami. Twoje dziecko może zauważyć, że ktoś inny w drużynie używa tego samego napoju sportowego lub stosuje dietę podobną do jego własnej. Jest to doskonała okazja do budowania przyjaźni poza boiskiem.

Skup się na tym, co dziecko może zyskać dzięki uczestnictwu w zajęciach

Choć to zrozumiałe, że chcesz, aby Twoje dziecko odniosło sukces, ważne jest, aby pamiętać, że wygrana i przegrana nie są jedynymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę. To, jak Twoje dziecko reaguje na porażkę, jak traktuje swoich kolegów z drużyny, ile się o sobie dowiedziało i jak uczy się panować nad swoimi emocjami, jest równie ważne jak końcowy wynik gry. Co więcej, sport może być świetnym sposobem na zwiększenie pewności siebie dziecka i nauczenie go cennych umiejętności, takich jak radzenie sobie ze stresem, wyznaczanie i osiąganie celów oraz rozwiązywanie problemów. Badania wykazują, że dzieci uprawiające sport częściej idą na studia, otrzymują wyższe zarobki i są szczęśliwsze w pracy niż te, które nie uprawiają sportu.

Pomóż swojemu dziecku wybrać odpowiedni sport

Jeśli Twoje dziecko jest zainteresowane uprawianiem sportu, możesz zastanawiać się, który z nich byłby dla niego najlepszy. Możesz również chcieć rozważyć długoterminowe skutki uczestnictwa w sporcie na zdrowie i rozwój dziecka. Chociaż większość sportów jest uważana za bezpieczne dla dzieci w każdym wieku, eksperci zalecają wzięcie pod uwagę pewnych czynników. Na przykład, jeśli dziecko ma mniej niż pięć lat, gimnastyka i piłka nożna mogą nie być najlepszym wyborem. Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 10 lat, baseball, softball, hokej na lodzie i karate mogą nie być najlepszym wyborem. Jeśli jednak Twoje dziecko ma ponad 10 lat, zasięgnij porady lekarza, aby ustalić, jakie sporty będą najlepsze. Jeśli Twoje dziecko ma ponad 10 lat, warto umówić się na wizytę z pediatrą, aby omówić, które sporty są dla niego bezpieczne. Lekarz pediatra będzie mógł poinformować Cię, czy Twoje dziecko jest fizycznie zdolne do uprawiania danego sportu, pamiętając jednocześnie o wieku i rozwoju dziecka.

Dbaj o siebie

Pamiętaj, że podczas gdy Twoje dziecko uprawia sport, Ty prawdopodobnie również zajmujesz się innymi codziennymi obowiązkami, takimi jak praca i opieka nad dzieckiem. Upewnij się, że poświęcasz czas na dbanie o siebie, aby nie dać się wyczerpać - i pamiętaj, aby uniknąć wypalenia, kiedy tylko jest to możliwe. Możesz również rozważyć strategie zachowania zdrowia, takie jak ćwiczenia, prawidłowe odżywianie się i odpowiednia ilość snu. Jeśli zauważysz, że stresujesz się podczas zawodów sportowych swojego dziecka, spróbuj zrobić krok do tyłu i skupić się na własnych potrzebach. Unikaj porównywania się z innymi rodzicami i pamiętaj, że istnieje duża różnica między cieszeniem się i byciem częścią sportowych poczynań dziecka, a stresowaniem się nimi.

Lekkoatletyka to świetny sposób, by dzieci pozostały aktywne, nawiązały przyjaźnie i rozwinęły ważne umiejętności

Pewność siebie, odporność, wyznaczanie celów i rozwiązywanie problemów. Zabierając dziecko na imprezę, upewnij się, że masz plan w miejscu, aby było to zabawne dla wszystkich zaangażowanych. I pamiętaj, że nie chodzi tylko o wygraną - chodzi o dobrą zabawę, naukę umiejętności życiowych i budowanie zdrowych nawyków, które mogą trwać całe życie.