Kilka wskazówek, jak zachęcić dzieci do uprawiania lekkoatletykiDzisiejsza młodzież jest bardziej siedząca niż kiedykolwiek wcześniej. Według Centers for Disease Control and Prevention, tylko około jeden na sześciu uczniów szkół średnich spełnia zalecane poziomy aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o sport, dziewczęta częściej niż chłopcy uprawiają sporty zespołowe, natomiast chłopcy częściej uprawiają sporty indywidualne. Nawet jeśli wiele dzieci nie decyduje się na uprawianie sportów zorganizowanych, nadal istnieje wiele możliwości, aby były aktywne i pozostawały w dobrej formie. Sport nie tylko spala kalorie i wzmacnia mięśnie, ale także poprawia koordynację ręka-oko i ogólne umiejętności motoryczne. Niezależnie od tego, czy masz dziecko, które uwielbia lekkoatletykę, czy też waha się przed dołączeniem do drużyny, oto kilka wskazówek, które zachęcą je do uczestnictwa w zajęciach.

Daj dobry przykład

Ćwiczenia to najlepszy przykład dla Twojego dziecka. A jeśli nie ćwiczysz regularnie, możesz nie dawać najlepszego przykładu swojemu dziecku. Upewnij się, że poświęcasz czas na regularne ćwiczenia. Według Centers for Disease Control and Prevention, dorośli powinni wykonywać co najmniej 2 godziny i 30 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności. Można to zrobić w jednej sesji lub rozbić na wiele sesji. Trening siłowy może być również pomocny w poprawie siły mięśni i stabilności stawów w miarę starzenia się. Jeśli chcesz rozpocząć regularne ćwiczenia, istnieje wiele opcji, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele. Praca z fizykoterapeutą może pomóc Ci w opracowaniu odpowiedniego programu ćwiczeń i sprawić, że będziesz się ruszać w odpowiednim dla Ciebie tempie.

Pomóż swojemu dziecku znaleźć sport, który kocha

To może wydawać się prostą rzeczą, ale może być wyzwaniem dla wielu rodziców. Czasami rodzice lub trenerzy będą próbowali znaleźć sport, który jest "najlepszym dopasowaniem" dla twojego dziecka. W teorii brzmi to jak dobry pomysł, ale nie zawsze jest to najlepsze podejście. Zamiast tego spróbuj znaleźć sport, który Twoje dziecko uwielbia uprawiać. Jeśli pasjonuje się sportem, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że odniesie sukces i będzie się go trzymać. Oczywiście, każde dziecko powinno być zachęcane do próbowania nowych aktywności i nie powinno być zaszufladkowane do jednego sportu. Ale jeśli dziecko znajdzie coś, co kocha robić, może to doprowadzić do sukcesu na całe życie.

Wsparcie jest bardzo istotne

Jeśli Twoje dziecko waha się, czy rozpocząć nowy sport, niech wie, że dzielenie się swoimi lękami z innymi może pomóc tym lękom odejść. Mówienie o lękach i obawach może zmniejszyć siłę tych emocji. Zachęcaj więc swoje dziecko do rozmowy z innymi sportowcami, trenerami i rodzicami. Pozytywna i otwarta wymiana zdań z innymi może pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo i wzmocnić swoją pozycję. Jeśli Twoje dziecko ma aspiracje sportowe, zachęcaj je do nawiązywania kontaktów z innymi osobami w swojej dziedzinie. Może to być szczególnie pomocne w sportach, które są uprawiane w środowisku zespołowym.

Odpuść sobie wygrywanie i skup się na rozwoju umiejętności i ćwiczeniach

Wygrana jest wspaniała, ale to nie wszystko. Skup się na rozwijaniu umiejętności dziecka i poziomie ćwiczeń. To pomoże im odnosić sukcesy i lepiej radzić sobie z presją konkurencji. Przede wszystkim jednak wykorzystaj lekkoatletykę jako narzędzie, które pomoże Twojemu dziecku rosnąć i rozwijać się jako osoba. Wygrywanie za wszelką cenę przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Może wywołać uczucie nieadekwatności i niską samoocenę u dzieci, które nie są w stanie wygrać. Na przykład, jeśli dziecko rywalizuje z grupą osób o tym samym poziomie umiejętności, zajęcie ostatniego miejsca może być frustrujące.

Nie zmuszaj dziecka do udziału w zajęciach ani nie zmuszaj go do uprawiania sportu, który nie sprawia mu przyjemności

Jeśli Twoje dziecko zdecydowało, że nie chce uczestniczyć w sporcie, nie zmuszaj go. Daj mu do zrozumienia, że szanujesz jego decyzję. Zapewnij mu alternatywne zajęcia lub pozwól odpocząć od sportu. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z uprawianiem konkretnego sportu, nie zmuszaj go do pozostania w nim. Daj mu znać, że szanujesz jego decyzję i zapewnij mu alternatywne zajęcia. Pamiętaj, że udział w zajęciach sportowych jest wartościowy dla dzieci w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Nawet jeśli dziecko nie jest elitarnym sportowcem, udział w zajęciach sportowych może zwiększyć jego pewność siebie i pomóc mu w zdobyciu cennych umiejętności życiowych.

Lekkoatletyka to świetny sposób dla dzieci na pozostanie aktywnym i zdrowym

Im bardziej są zaangażowane w sport w młodym wieku, tym bardziej prawdopodobne jest, że uczynią z aktywności fizycznej nawyk na całe życie. Ważne jest, aby rodzice zachęcali swoje dzieci do pozostania aktywnymi i uczestniczenia w zajęciach sportowych. Nawet jeśli nie jesteś naturalnym sportowcem, istnieje wiele sposobów, aby pozostać aktywnym i sprawnym. Zaangażowanie w sport może również pomóc w nawiązaniu nowych znajomości i prowadzić do wspomnień na całe życie!