Jak opanować swój pierwszy skok o tyczceOpanowanie skoku o tyczce może być onieśmielającym i wymagającym zadaniem. Wymaga siły, zwinności i gotowości do podjęcia ryzyka. Ale z odpowiednią instrukcją i praktyką, możesz stać się ekspertem w krótkim czasie. Dzięki tym wskazówkom będziesz w stanie rozbić tę umiejętność na możliwe do opanowania części, dając Ci pewność siebie i wiedzę, by przenieść swoje skoki o tyczce na wyższy poziom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o podstawach pole vaulting i jak stać się profesjonalistą!

Zanim zaczniesz ćwiczyć skok o tyczce, musisz nauczyć się podstaw skoków o tyczce

Obejmuje to wiedzę na temat różnych typów sklepień i używanego sprzętu. Istnieją dwa rodzaje sklepienia: styl tradycyjny lub olimpijski oraz styl zmodyfikowany lub halowy. Styl olimpijski polega na użyciu długiej, sztywnej tyczki z włókna węglowego. W stylu halowym używa się giętkiej, drewnianej tyczki. W stylu olimpijskim, skok rozpoczyna się od biegu w kierunku poprzeczki z tyczką w jednej ręce. Przy drążku, zawodnik umieszcza drążek i przenosi się nad nim. W stylu halowym zawodnik używa obu rąk do przenoszenia tyczki i przeskakuje nad poprzeczką poprzez wypchnięcie w górę tylnej strony poprzeczki. Należy zauważyć, że oba skoki wymagają specjalnego rodzaju sprzętu.

Ćwicz w bezpiecznym środowisku

Podczas ćwiczenia skoku o tyczce ważne jest, aby upewnić się, że ćwiczysz w bezpiecznym środowisku. Podczas gdy skok o tyczce jest powszechnym sportem i ekscytującym zajęciem, może być niebezpieczny, jeśli nie przestrzega się protokołów bezpieczeństwa. Chociaż istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pozostać bezpiecznym podczas sklepienia, ważne jest, aby pamiętać, że nie ma dwóch sklepień biegunowych są takie same. Każdy skok o tyczce jest inny w oparciu o siłę, elastyczność i poziom umiejętności zawodnika. Chociaż nie ma określonego miejsca, w którym musisz ćwiczyć, istnieją pewne warunki, które zawsze powinny być spełnione. Powinieneś ćwiczyć w miejscu, gdzie nie ma ruchu ulicznego i jest wolne od innych zagrożeń. Należy również wybrać miejsce, które jest dobrze oświetlone i w którym czujesz się komfortowo. Ponadto należy wybrać miejsce, które ma miękkie powierzchnie na wypadek upadku. Podczas ćwiczeń należy zawsze mieć na sobie odpowiedni sprzęt i pamiętać o nawodnieniu.

Wybierz odpowiedni kij dla swojego wzrostu i wagi

Wybór odpowiedniego kija dla Twojego wzrostu i wagi jest kluczowy dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu podczas wyskoków. Jeśli twój drążek jest zbyt długi, będziesz mieć więcej trudności z pokonaniem poprzeczki. Jeśli Twój kij jest zbyt krótki, trudniej będzie Ci umieścić ciało nad poprzeczką i będziesz bardziej narażona na uderzenie głową o poprzeczkę. Wybierając swój kij, należy upewnić się, że jest on odpowiedniej długości i wagi dla Ciebie. Należy również upewnić się, że jest to właściwy rodzaj drewna. Masz trzy podstawowe opcje, jeśli chodzi o rodzaj drewna użytego w twoim kijku:

  • Tradycyjny - Ten typ kija wykonany jest z jesionu, bambusa lub rattanu.
  • Composite - Kij kompozytowy zawiera włókno szklane, węgiel i Kevlar lub grafit.
  • Traditional/Modified - Ten typ kijów łączy w sobie zalety zarówno kijów tradycyjnych jak i zmodyfikowanych.

Pracuj nad swoją szybkością i zwinnością

Oprócz zbudowania silnych podstaw w bieganiu i skakaniu, powinieneś również pracować nad swoją szybkością i zwinnością. Szybkość i zwinność pomogą Ci zoptymalizować ilość siły, którą przykładasz do kijka i zwiększyć ogólną wydajność. Trening zwinności i szybkości może być wykonywany w pomieszczeniach lub na zewnątrz i nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu.

Kilka ćwiczeń, które możesz wykonać to:

  • Ćwiczenia drabinkowe zwinności - Polegają one na jak najszybszym tkanie przez serię przeszkód, takich jak drabina.
  • Ćwiczenia na drabince szybkościowej - Polegają one na przebiegnięciu przez drabinkę szybkościową tak szybko, jak to możliwe.
  • Stacjonarne biegi wahadłowe - Polegają na przebiegnięciu krótkich dystansów, jak 10-20 jardów, tak szybko, jak to możliwe.

Poprawić siłę chwytu

Skok o tyczce wymaga, abyś trzymał tyczkę mocnym uchwytem. Siła chwytu jest niezbędna zarówno w tradycyjnych, jak i zmodyfikowanych formach skoku o tyczce. Dla tych, którzy zdecydują się na użycie tradycyjnej tyczki, siła chwytu jest kluczowa. Musisz mieć silny uchwyt, aby móc posadzić biegun pod odpowiednim kątem i utrzymać go na tyle długo, by śmigać nad poprzeczką. Dla tych, którzy używają zmodyfikowanej tyczki, siła chwytu jest również ważna. Jednak siła chwytu jest również krytyczna dla tych, którzy używają tradycyjnej tyczki. Jest tak dlatego, że potrzebujesz bardzo silnego uchwytu, aby nie dopuścić do wygięcia się drążka, a jednocześnie użyć wystarczającej siły, aby pokonać poprzeczkę.

Zwiększ swój skok pionowy

Oprócz poprawy swojej szybkości i zwinności oraz pracy nad siłą chwytu, powinieneś również pracować nad zwiększeniem swojego skoku pionowego. Pozwoli ci to skakać jak najwyżej i zwiększy twoją ogólną wydajność. Podczas gdy nie ma konkretnych ćwiczeń na zwiększenie swojego skoku pionowego, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc poprawić tę umiejętność.

  • Rozgrzewka - Przed próbą zwiększenia swojego skoku pionowego, upewnij się, że dokładnie się rozgrzewasz. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji i pozwoli Ci skakać wyżej.
  • Używaj prawidłowej techniki - Podczas gdy ważne jest, aby pracować nad zwiększeniem swojego skoku pionowego, powinieneś również upewnić się, że używasz prawidłowej techniki podczas skakania. Pomoże Ci to skakać wyżej i zmniejszy ryzyko kontuzji.
  • Skup się na dolnej części ciała - Kiedy próbujesz poprawić swój skok pionowy, powinieneś skupić się na dolnej części ciała. Robienie tego pozwoli Ci wygenerować więcej mocy i skakać wyżej.

Zapoznaj się z protokołami bezpieczeństwa

Zanim podejmiesz próbę skoku o tyczce, powinieneś zapoznać się z protokołami i procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w Twoim obiekcie. Powinieneś również upewnić się, że przestrzegasz tych protokołów przez cały czas i że jesteś świadomy swojego otoczenia. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji i pozostać bezpiecznym podczas ćwiczenia skoku o tyczce w domu lub w obiekcie. Aby pomóc w zapobieganiu urazom, powinieneś upewnić się, że rozgrzewasz się przed ćwiczeniami. Powinieneś również skupić się na prawidłowej technice i upewnić się, że nawadniasz i odżywiasz się przed ćwiczeniami. Wreszcie, powinieneś zapoznać się z protokołami bezpieczeństwa w swoim obiekcie i przestrzegać ich przez cały czas.

Trenuj z certyfikowanym trenerem

Wreszcie, powinieneś trenować z certyfikowanym trenerem. Trenując z certyfikowanym trenerem, możesz być pewien, że otrzymujesz fachowe wskazówki i instrukcje. Certyfikowany trener pomoże Ci opracować spersonalizowaną rutynę fitness i ćwiczeń opartą na Twoim obecnym poziomie sprawności, celach i zadaniach. Certyfikowany trener pomoże Ci zaprojektować rutynę, która jest bezpieczna i skuteczna. Pomoże Ci ustalić realistyczne cele i stworzyć indywidualny plan ich realizacji. Ponadto, certyfikowany trener może pomóc Ci wybrać najlepszy rodzaj sprzętu dla Ciebie i Twoich potrzeb. Może również dostarczyć Ci wskazówek i sztuczek, jak stać się bardziej wydajnym i efektywnym podczas ćwiczeń.